Skip to content

1708 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1902

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Sep 17, 2024

Property Information

Block92
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,100
45%
Improvement Value:$353,400
55%
Total Assessment$642,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,959-10.4%
2024$11,109-1.0%
2023$11,225+12.2%
2022$10,002+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 9850, Page 793NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/27/2024

Property Built

Built

Year Built: 1902