Skip to content

602 17th StUnion City, NJ 07087

Built 1906

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block92
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,036
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
41%
Improvement Value:$337,300
59%
Total Assessment$574,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,401-4.0%
2024$10,835+4.3%
2023$10,386+1.2%
2022$10,265+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,036DeedBook 9789, Page 46NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1906