Skip to content

616 17th StUnion City, NJ 07087

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2013

Property Information

Block92
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,235
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$362,900
42%
Improvement Value:$504,400
58%
Total Assessment$867,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,569-4.0%
2024$14,130+4.3%
2023$13,545+1.2%
2022$13,387+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1902