Skip to content

815 19th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2006

Property Information

Block97
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
42%
Improvement Value:$402,900
58%
Total Assessment$700,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,954-13.7%
2024$12,690+4.3%
2023$12,165+1.2%
2022$12,023+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908