Skip to content

1700 Kennedy Blvd(Unit C0011)Union City, NJ 07087

Built 1949

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block95
Lot1
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage425
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,400
66%
Improvement Value:$58,000
34%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,981+160.2%
2024$1,146+4.1%
2023$1,100+1.2%
2022$1,088+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft425DeedBook 9244, Page 466Recorded10/10/2017

Property Sale

Sale
$76,000

From:

To:

Sq Ft425DeedBook 9067, Page 337NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1949