Skip to content

1700 Kennedy Blvd(Unit C0023)Union City, NJ 07087

Built 1949

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Mar 13, 2018

Property Information

Block95
Lot1
QualifierC0023
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionSTUDIO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage370
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,900
65%
Improvement Value:$52,900
35%
Total Assessment$150,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,637-9.7%
2024$2,921+4.1%
2023$2,806+1.2%
2022$2,774+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft370DeedBook 9301, Page 38NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1949