Skip to content

912 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2016

Property Information

Block96
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
51%
Improvement Value:$285,700
49%
Total Assessment$583,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,115-20.6%
2024$11,486+4.1%
2023$11,033+1.2%
2022$10,908+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908