Skip to content

812 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block97
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
49%
Improvement Value:$303,700
51%
Total Assessment$601,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,398-5.9%
2024$9,989+4.3%
2023$9,575+1.2%
2022$9,464+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 5162, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1900