Skip to content

510 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Sep 21, 1999

Property Information

Block98
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,012
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
43%
Improvement Value:$410,600
57%
Total Assessment$718,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,234-5.7%
2024$11,916+4.1%
2023$11,447+1.2%
2022$11,317+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5499, Page 195

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 5027, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1900