Skip to content

519 3rd StUnion City, NJ 07087

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block9
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-G-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
34%
Improvement Value:$606,300
66%
Total Assessment$913,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,358+1.8%
2024$14,100+4.3%
2023$13,517+1.2%
2022$13,359+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,736

From:

To:

DeedBook 7438, Page 122NU CodeTitle correction (4)Recorded1/10/2005

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5928, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5739, Page 248