Skip to content

200 Paterson Plk Rd(Unit C0305)Union City, NJ 07087

Built 1991

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block9
Lot33
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,309
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
32%
Improvement Value:$297,000
68%
Total Assessment$436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,606-31.4%
2024$9,633+4.1%
2023$9,253-12.0%
2022$10,513+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,309DeedBook 9733, Page 972Recorded3/14/2023

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 9733, Page 972

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5493, Page 62

Property Sale

SaleMulti
$46,250
DeedBook 5333, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1991