Skip to content

200 Paterson Plk Rd(Unit C0308)Union City, NJ 07087

Built 1991

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 7, 2002

Property Information

Block9
Lot33
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,279
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,900
34%
Improvement Value:$271,600
66%
Total Assessment$408,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,170-13.9%
2024$7,169+4.3%
2023$6,872-30.5%
2022$9,893+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6002, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 5034, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1991