Skip to content

510 2nd St(Unit C0003)Union City, NJ 07087

Built 2010

Last Sale Price
$543,000
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block9
Lot44
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
Description3BR/1.5BA
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,518
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,800
36%
Improvement Value:$373,300
64%
Total Assessment$583,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,080-13.0%
2024$10,433+4.1%
2023$10,021+5.0%
2022$9,541+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$543,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 9523, Page 931Recorded12/3/2020

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,518DeedBook 8791, Page 644NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/13/2011

Property Built

Built

Year Built: 2010