Skip to content

433 51st StWest New York, NJ 07093

Vacant Land

Last Sale Price
$319,330
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block104
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
DescriptionVAC LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,162+4.1%
2024$4,959+3.2%
2023$4,806+0.7%
2022$4,772+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$319,330

From:

To:

DeedBook 9377, Page 395NU CodeTitle correction (4)Recorded1/31/2019

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 8694, Page 116Recorded10/19/2009