Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
5018 Bergenline AveWest New York, NJ 07093
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 18, 2013
Property Information
Block104
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17
Building Details
Building Class---
Description3S-B-2U-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,686
Acreage0.03
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$61,200
36%
Improvement Value:$108,800
64%
Total Assessment$170,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,040 | +4.1% |
| 2024 | $13,490 | +3.2% |
| 2023 | $13,071 | +0.7% |
| 2022 | $12,980 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.