Skip to content

431 51st StWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block104
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description1CB-2U- GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,797
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
36%
Improvement Value:$109,000
64%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,224+2.0%
2024$12,960-1.7%
2023$13,187+0.7%
2022$13,094+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft1,797DeedBook 9893, Page 546Recorded4/14/2025