Skip to content

406a 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1959
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block104
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class36
Description3B-1U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
32%
Improvement Value:$73,500
68%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+2.0%
2024$8,199-1.7%
2023$8,343+0.7%
2022$8,284+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5818, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1959