Skip to content

4911 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block107
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description2&1S-B-C-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,465
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
42%
Improvement Value:$101,500
58%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,453+4.1%
2024$13,886+3.2%
2023$13,456+0.7%
2022$13,361+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 9418, Page 612NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1910