Skip to content

6141 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block139
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3&2S-F-C
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,407
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,600
63%
Improvement Value:$99,400
37%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,464+4.1%
2024$21,583+3.2%
2023$20,914+0.7%
2022$20,767+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft3,407DeedBook 9560, Page 479Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 9268, Page 515NU CodeTitle correction (4)Recorded12/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920