Skip to content

5115 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Dec 10, 2022

Property Information

Block108
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1&3S-FR COM 4U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,247
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,800
25%
Improvement Value:$281,200
75%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,971+4.1%
2024$29,756+3.2%
2023$28,834+0.7%
2022$28,631+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0