Skip to content

528 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1989
Public Property

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block108
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
DescriptionVAC LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
97%
Improvement Value:$1,700
3%
Total Assessment$54,700

Tax History

YearProperty taxesChange
1999$2,393+2.9%
1998$2,326+0.0%
1997$2,326-6.4%
1996$2,486+35.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 5146, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1989