Skip to content

5509 Madison St(Unit C0503)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 16, 2017

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0503
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
6%
Improvement Value:$80,800
94%
Total Assessment$86,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,639+2.0%
2024$6,507-1.7%
2023$6,620+0.7%
2022$6,574+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9090, Page 253Recorded1/6/2016

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8772, Page 876NU CodePartial parcel (6)Recorded1/18/2011

Property Built

Built

Year Built: 2008