Skip to content

318 54th St(Unit C0048)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2023

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0048
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description4L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,900
6%
Improvement Value:$47,100
94%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,856-2.8%
2024$3,968+3.2%
2023$3,845+0.7%
2022$3,818+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 8218, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 2007