Skip to content

318 54th St(Unit C0013)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block83
Lot7
QualifierC0013
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionTNPL 2A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,100
5%
Improvement Value:$75,200
95%
Total Assessment$79,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,115+2.0%
2024$5,993-1.7%
2023$6,097+0.7%
2022$6,055+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 9357, Page 667Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$243,000

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 8363, Page 272NU CodePartial parcel (6)Recorded10/29/2007

Property Sale

SaleMulti
$243,000
DeedBook 8343, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 2007