Skip to content

589 59 St-Apt 1a-Unit A2West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 23, 2002

Property Information

Block129
Lot10
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage16.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
39%
Improvement Value:$15,900
61%
Total Assessment$25,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,139+4.1%
2024$2,055+3.2%
2023$1,991+0.7%
2022$1,977+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 6031, Page 336