Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0312)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 17, 2022

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0312
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
7%
Improvement Value:$81,500
93%
Total Assessment$88,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,793+2.0%
2024$6,658-1.7%
2023$6,774+0.7%
2022$6,726+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 9202, Page 126Recorded5/18/2017

Property Sale

Sale
$280,160

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8524, Page 229NU CodePartial parcel (6)Recorded5/30/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008