Skip to content

5808 Washington St(Unit C0402)West New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block130
Lot5.01
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2BDRM-890SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage890
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,900
4%
Improvement Value:$89,000
96%
Total Assessment$92,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,164+2.0%
2024$7,020-1.7%
2023$7,143+0.7%
2022$7,093+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 9684, Page 942Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 9218, Page 685Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft890DeedBook 8933, Page 648NU CodePartial parcel (6)Recorded9/20/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013