Skip to content

609 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block123
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
52%
Improvement Value:$43,200
48%
Total Assessment$90,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,955+5.9%
2024$6,566-1.8%
2023$6,685+0.7%
2022$6,637+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919