Skip to content

5808 Washington St(Unit C0303)West New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$82,952
Last Sale Date
Apr 23, 2013

Property Information

Block130
Lot5.01
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BDRM-711SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage711
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
10%
Improvement Value:$30,000
90%
Total Assessment$33,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,560+2.0%
2024$2,509-1.7%
2023$2,553+0.7%
2022$2,535+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$82,952
DeedBook 8905, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 2013