Skip to content

5808 Washington St(Unit C0503)West New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$100,250
Last Sale Date
Apr 10, 2013

Property Information

Block130
Lot5.01
QualifierC0503
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BDRM-711SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage711
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
7%
Improvement Value:$40,000
93%
Total Assessment$43,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,331+2.0%
2024$3,265-1.7%
2023$3,322+0.7%
2022$3,298+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$108,250

From:

To:

Sq Ft711DeedBook 8872, Page 757NU CodePartial parcel (6)Recorded4/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013