Skip to content

5808 Washington St(Unit C0308)West New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$150,873
Last Sale Date
Apr 23, 2013

Property Information

Block130
Lot5.01
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BDRM-711SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage711
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
5%
Improvement Value:$57,000
95%
Total Assessment$60,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,642+2.0%
2024$4,549-1.7%
2023$4,629+0.7%
2022$4,596+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,873
DeedBook 8906, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 2013