Skip to content

5808 Washington St(Unit C0306)West New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 11, 2020

Property Information

Block130
Lot5.01
QualifierC0306
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BDRM-1164SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage2.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,200
4%
Improvement Value:$110,500
96%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922+2.0%
2024$8,743-1.7%
2023$8,896+0.7%
2022$8,834+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 9483, Page 915Recorded5/4/2020

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 8919, Page 127NU CodePartial parcel (6)Recorded7/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013