Skip to content

6015 Polk St(Unit C0021)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block138
Lot14.02
QualifierC0021
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3BR-PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
19%
Improvement Value:$88,300
81%
Total Assessment$109,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,413+2.0%
2024$8,245-1.7%
2023$8,389+0.7%
2022$8,330+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 9222, Page 917

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 8887, Page 997

Property Built

Built

Year Built: 2007