Skip to content

5901-03 Jefferson St(Unit C0205)West New York, NJ 07093

Built 2012

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block133
Lot13
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description3BR-1153SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,153
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,700
11%
Improvement Value:$98,000
89%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,459+2.0%
2024$8,290-1.7%
2023$8,435+0.7%
2022$8,376+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,153DeedBook 9464, Page 343Recorded1/15/2020

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook 8878, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 2012