Skip to content

6010 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block145
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class15
Description1&2S-F-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage878
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
74%
Improvement Value:$25,700
26%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,234+9.3%
2024$7,534-1.7%
2023$7,666+0.7%
2022$7,612+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919