Skip to content

5808 Washington St(Unit C0508)West New York, NJ 07093

Built 2013

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Mar 10, 2020

Property Information

Block130
Lot5.01
QualifierC0508
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BDRM-711SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage711
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,200
4%
Improvement Value:$69,500
96%
Total Assessment$72,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,606+2.0%
2024$5,494-1.7%
2023$5,590+0.7%
2022$5,551+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft711DeedBook 9486, Page 578Recorded5/20/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft711DeedBook 9274, Page 554Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft711DeedBook 8942, Page 269Recorded11/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013