Skip to content

5901-03 Jefferson St(Unit C0302)West New York, NJ 07093

Built 2012

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Nov 7, 2018

Property Information

Block133
Lot13
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR-745SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage745
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
11%
Improvement Value:$61,500
89%
Total Assessment$69,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,328+2.0%
2024$5,222-1.7%
2023$5,313+0.7%
2022$5,276+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft745DeedBook 9360, Page 888Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 8880, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 2012