Skip to content

6015 Polk St(Unit C0022)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 8, 2009

Property Information

Block138
Lot14.02
QualifierC0022
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3BR-PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
16%
Improvement Value:$109,200
84%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+2.0%
2024$9,824-1.7%
2023$9,996+0.7%
2022$9,926+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8675, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 2007