Skip to content

6011 Polk St(Unit C0022)West New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 31, 2007

Property Information

Block138
Lot14.03
QualifierC0022
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description3BR-PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,156
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,800
28%
Improvement Value:$54,200
72%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,783+2.0%
2024$5,668-1.7%
2023$5,767+0.7%
2022$5,726+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8371, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 2007