Skip to content

6617 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Dec 20, 2002

Property Information

Block161
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage20,132
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
42%
Improvement Value:$95,000
58%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,462+14.6%
2024$11,744+3.2%
2023$11,380+0.7%
2022$11,300-20.5%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500

From:

To:

Sq Ft20,132DeedBook 7007, Page 147Recorded1/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920