Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
6161 Bergenline AveWest New York, NJ 07093
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 30, 1997
Property Information
Block139
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24
Building Details
Building Class---
Description2S-B-C-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$81,300
57%
Improvement Value:$61,700
43%
Total Assessment$143,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $11,810 | +4.1% |
| 2024 | $11,347 | +3.2% |
| 2023 | $10,995 | +0.7% |
| 2022 | $10,918 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.