Skip to content

527 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 24, 2008

Property Information

Block161
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,334
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
39%
Improvement Value:$74,000
61%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,330+2.0%
2024$9,144-1.7%
2023$9,304+0.7%
2022$9,238+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,334DeedBook 8505, Page 281Recorded5/8/2008

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5357, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1919