Skip to content

5813 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 25, 2021

Property Information

Block126
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,390
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
42%
Improvement Value:$82,100
58%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,911+2.0%
2024$10,693-1.7%
2023$10,880+0.7%
2022$10,804+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,390DeedBook 9588, Page 128Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5487, Page 202

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4862, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1919