Skip to content

12 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block19
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
63%
Improvement Value:$44,300
37%
Total Assessment$119,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,199+2.0%
2024$9,016-1.7%
2023$9,173+0.7%
2022$9,109+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 9207, Page 653NU CodeTitle correction (4)Recorded6/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1914