Skip to content

9 Ave At Port Imperial(Unit C0917)West New York, NJ 07093

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block168.01
Lot7.08
QualifierC0917
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2BD2BATHTERRACE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,379
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$4,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$405+4.2%
2024$389+3.2%
2023$377+0.7%
2022$374+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,843,000
DeedBook 9352, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 2018