Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0302)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
9%
Improvement Value:$91,500
92%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.0%
2024$7,557-1.7%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 9681, Page 819Recorded7/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$380,070

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8379, Page 70NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/20/2007