Skip to content

61 65th St(Unit C0005)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 27, 2019

Property Information

Block19
Lot4.01
QualifierC0005
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description4RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,800
54%
Improvement Value:$15,000
46%
Total Assessment$32,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,529+2.0%
2024$2,479-1.7%
2023$2,522+0.7%
2022$2,504+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

DeedBook 9396, Page 418NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/18/2019

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 4518, Page 51