Skip to content

61 65th St(Unit C0009)West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block19
Lot4.01
QualifierC0009
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description4RMS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,500
49%
Improvement Value:$16,200
51%
Total Assessment$31,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,444+2.0%
2024$2,396-1.7%
2023$2,437+0.7%
2022$2,420+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 9667, Page 184NU CodeTitle correction (4)Recorded5/18/2022

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 7426, Page 323Recorded12/23/2004

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5912, Page 209

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 5015, Page 291