Skip to content

18 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Aug 22, 2023

Property Information

Block21
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-2GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,485
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
57%
Improvement Value:$92,000
43%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,757+9.3%
2024$16,248-1.7%
2023$16,531+0.7%
2022$16,415+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft3,485DeedBook 9774, Page 82Recorded9/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1914