Skip to content

6035 Highland PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 5, 2004

Property Information

Block36
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-GAR2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,214
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,500
62%
Improvement Value:$79,100
38%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,085+2.0%
2024$15,764-1.7%
2023$16,039+0.7%
2022$15,927+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,214DeedBook 7395, Page 321Recorded11/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1924